Testujeme: LEVNÁ VÍNA (část první)

12. května 2009 v 9:20 | Amor |  český orgasmus

Ekonomická krize se na prodeji vína nijak výrazně neprojevuje. Levná vína testujeme z úplně jiného důvodu. Už mě nebaví koukat ráno na dno prázdné lahve drahého ryzlinku, která mi v obýváku na stole zbyla po večírku, ze něhož si pamatuju jen krátké momenty.


Posledním takovým incidentem byla právě degustace ryzlinků a hlavní roli té prázdné flašky si zahrál francouzský Marcel Deiss jehož lehký a svěží ročník 2005 mne ze všech vzorků zaujal nejvíce. A viditelně nejen mne. O pár dní později jsem se konečně dozvěděla, že zatímco já jsem po té degustaci totálně odpadla, přátelé si na afterparty u mě doma nad tou lahví chrochtali blahem. Prý mi chtěli nalít skleničku, ale já jsem požadovala vodu. Jasně. Zrovna já, která vodou maximálně krmí psy a zalívá kytky. S tím se mohou jít přihlásit do síně slávy všech výmluv. Každopádně je načase si nalít čistého vína.
Moje domácí vinotéka je vypitá a kde nic není, ani smrt nebere. A protože alkoholikům je škoda nalévat drahá vína, nezbývá než změnit orientaci směrem k těm levným. Samozřejmě tím nemyslím krabicové nebo v pet lahvích… s tím je sice přes práh bytu pustím, ale maximálně jim dám do ruky brčko a popřeju dobrou chuť. Naštěstí se nepřátelím s žádnými totálními zoufalci, naopak, všichni jsou ochotni testovat a hledat to nejlepší v poměru cena výkon. Anebo se mne rovnou zeptají, co přesně mají přinést.


Pro správné pochopení je především potřeba definovat pojem levné versus drahé víno. Můj názor je založen na presumpci, že fundamentálně se jedná o alkohol, tedy záležitost, která při použití může být potenciálně životu nebezpečná. Pohlížím tedy na víno stejným pohledem jako na softbalové pálky. Špatná kvalita = zbytečný a nesmyslný risk. A ze zkušenosti vím, že většina kvalitních věcí není a ani nemůže být k mání za 1Kč i s DPH. U vín navíc striktně odděluji tuzemskou produkci od zahraničí, přičemž obecně nemám ráda vína novosvětská, respektive z principu preferuji vína produkovaná na svém domovském terroiru. Jednou světlou výjimkou je Tarapacá z Chile, jejichž barikované Chardonnay gran reserva za necelých 300Kč mi hodně chutná.
Například u zahraničních vín v základu (německý ryzlink Robert Weil nebo rakouský zelený veltlín Franz Hirzberger) považuji cca 500Kč za láhev jako adekvátní. V poměru cena výkon se jedná o levné víno. Na druhou stranu je tak kvalitní, že například vyšší klasifikaci ryzlinku Smaragd od Roberta Weila v ceně cca 1000Kč již považuji za zbytečný nákup. Vína nad 1000Kč už z principu obvykle piju jen na degustacích.


Co se týká tuzemské produkce, mám na celou věc zcela jiný pohled. Obecně piju pouze výběry z hroznů, případně pozdní sběr ve své nejlepší podobě. Proč? Protože mám ráda vína vyvážená s jemnou kyselinkou a bohatou chutí a buketem. Naopak nemám ráda vína minerální, takže byste mne nepotěšili ani většinou toho nejlepšího z Chablis (pár výjimek potvrzuje toto pravidlo). Za láhev dobrého tuzemského bílého nejsem ochotna zaplatit více než 250Kč. Ovšem i tato cena připadá většině lidí jako příliš vysoká. Bude to zcela jistě i tím, že většina populace nikdy neochutnala opravdu kvalitní víno a tudíž nemá možnost srovnání. I mí přátelé jsou většinou spokojeni nejen s kabinety, ale i se zemskými víny, přičemž pozdní sběr a výběr z hroznů považují za zbytečný luxus. Naprosto ale souhlasím s názorem, že i pod 250Kč se dají najít skvělá vína. Doteď jsem ovšem z takových měla možnost ochutnat jen velmi málo.


Ačkoli se snažím vzdělávat, ani dostupné informace nemusí být tím správným vodítkem. Vzpomínám si na poměrně prestižní výstavu vín v rámci nedávného Prague Wine Week na níž došlo k situaci, kdy zlatou medaili mezi šumivými víny vyhrálo šampaňské Henri de Verlaine (zřejmě vyráběné slavnou značkou Lanson, ovšem nikoli prodávané pod tímto jménem, tedy Lanson se k němu očividně nechce moc znát), které je v nabídce Tesco za necelých 1000Kč a porazilo jedno z nejlepších neročníkových šampaňských Gosset Grande Réserve, přičemž bronzová medaile byla udělena Tesco champagne. Raději nechtějte vědět, co si o této galadegustaci mysleli nezaujatí sommeliéři. Mimochodem, za cenu 1000Kč mám možnost koupit úžasná šampaňská z produkcí vinařství Tarlant, Drappier, Louis Roederer a mnoha dalších.
Ale zpět k tématu. Sama nezkušená v kategorii vín prodávaných v supermarketech jsem se tedy vypravila na průzkum trhu s cílem najít na této úrovni cokoli levného a pitelného. Na začátku cesty byly dvě vinotéky nacházející se poblíž mého bytu a na konci Tesco. Jako testovací vzorek jsem vybrala tuzemské tiché bílé víno v kategorii výběr z hroznů, suché nebo polosladké, nejlépe ročník 2007. V obou vinotékách mě nemile překvapili malým výběrem a totálně přemrštěnými cenami. Výběry z hroznů pro mne neznámých značek se pohybovaly okolo 300 - 400Kč. Pozdní sběry a kabinety byly jen o něco levnější, ale pod 200Kč se nedostala ani jedna láhev. Odešla jsem samozřejmě s prázdnou a ještě naštvala místní "sommeliéry" tím, že jsem otravovala degustací několika vzorků a ušpinila jim skleničky.


Totálně zdeptaná jsem tedy zamířila do supermarketu. Po právě prodělané zkušenosti jsem nedoufala už ani v zázrak. Tam jsem se postavila před dlouhý regál a vzala jsem to láhev po lahvi vědeckou metodou připomínající četbu nějaké encyklopedie. Odrůda, terroir, klasifikace, ročník, cena. Samozřejmě výběrů z hroznů jsem mnoho nenašla, spolu se slámovými a ledovými víny by se daly spočítat na prstech jedné ruky. U pozdních sběrů už byla situace lepší, ale zase jsem se nebyla schopna zorientovat ve značkách a cenách. Například Sonberk (jejichž slámový ryzlink rýnský mi byl jako součást degustačního menu V Zátiší servírován k foie gras) je ve stejné odrůdě, ale klasifikaci pozdní sběr nabízen za 250Kč. Cena je srovnatelná s rýnským ryzlinkem vinařství Žernoseky, který jsem ochutnala na doporučení mých dvorních sommeliérů a ráda si dám skleničku k obědu, ale přesto si nejsem jistá, zda koupit či nikoli. Ve srovnání s mými oblíbenými francouzskými a německými ryzlinky totiž ty tuzemské vnímám jako nevyvážené a na moji chuť příliš kyselé. Stejná situace nastala s tramínem červeným, u kterého sice kyseliny vyvažují tóny koření a růží, ale stejně lehce se dá šlápnout vedle a koupit láhev, ze které nikdy nevypiju více než jednu skleničku. U velmi pitelných odrůd typu chardonnay, sauvignon nebo rulandské šedé jsem zase vůbec nebyla schopna se zorientovat v nabídce. Cena lahví zemských vín, kabinetů i pozdních sběrů se pohybovala mezi 100 - 200Kč a bez možnosti degustace před nákupem jsem absolutně netušila, po čem bych měla sáhnout. Tak jsem se vrátila k těm několika lahvím klasifikace výběr z hroznů: Znovín Znojmo Genus Regis tramín červený 2007, polosladké 0,5l za cenu 180Kč, rulandské šedé polosladké 2008 stejné značky a množství za cenu 110Kč a Modrý Sklep tramín 2006, suché 0,7l za cenu 240Kč.


Následná degustace těchto tří kousků dopadla podle očekávání: za nejlepší považuji Genus Regis tramín, protože tato nevšední odrůda mi chutná ve své sladší podobě. Tento tramín chutná téměř jako slámové víno, ale jeho kořenitost perfektně vyvažuje vyšší poměr cukru a tím ho činí velmi pitelné i ve velkém množství. A to se o tramínu říká, že to není odrůda určená pro každodenní příležitost a už vůbec nechutná všem. Toto víno je ušlechtilé, perfektně vyrobené ve skvělém ročníku a prodávané za velmi dobrou cenu. Pomyslnou stříbrnou medaili jsem udělila rulandskému šedému Genus Regis, protože je taktéž výborné, ale v suché variantě a ročníku 2007 by bylo ještě lepší (i když suchých výběrů z hroznů se zřejmě moc nevyrábí). Rulandské šedé samo o sobě je velmi příjemné a pitelné s ovocným buketem a chutí po broskvích, takže čím méně cukru, tím lépe. Nicméně za prodávanou cenu je to naprosto skvělý nákup. Poslední, i když vlastně třetí, místo zbylo na tramín značky Modrý Sklep. Ročník 2006 nebyl vůbec špatný, ale tento tramín je suché víno a díky vysoké kořenitosti v chuti rozhodně patří k těm přísnějším. Kamarádovi sice velmi chutnal, ale já bych rozhodně volila spíše ten polosladký Genus Regis.Mimo Tesco, neznámé vinotéky a vinařství Žernoseky (jejichž vína v cenové relaci cca 200Kč opravdu stojí za ochutnání) jsem objevila i jeden další skvost mezi tím, co bych nazvala levnými bílými víny tuzemské produkce - Tomáše Krista. Nejenže je mi sympatický tím, že svá vína vyrábí velmi blízko místu mého původu, ale hlavně na jeho vína je opravdu spolehnutí. Dostane-li víno od Krista nějakou medaili na výstavě, pak ji dostane zcela jistě právem. Jeho polosladké výběry z hroznů ročníku 2007 se pohybují v cenové relaci cca 200Kč za 0,7l a 5 z jeho vín patří mezi stovku nejlepších vín letošního roku: sylvánské zelené pozdní sběr 2007, neuburské výběr z hroznů 2007, svatovavřinecké výběr z hroznů 2007, merlot pozdní sběr 2007, pálava výběr z bobulí 2005. Sama jsem zatím měla šanci ochutnat jen sylvánské zelené pozdní sběr 2006, které bylo skvělé a připomínalo mi alsaské ryzlinky, ale na cestě mám zásilku neuburského výběr z hroznů 2007, tedy desátého nejlepšího vína letošního roku. Nemůžu se dočkat.
PS: V druhé části testování se zaměříme na vzorky dodané kamarádkou, která donedávna spoluvlastnila jednu nejmenovanou kinotéku a s levnými víny tuzemské produkce má bohaté zkušenosti.


PS2: Právě dorazila pozvánka na první letošní degustaci šampaňského. Takže jsem opět za snoba. Respektive za mega-snoba, protože servírovat se bude Armand de Brignac Gold Brut, neboli luxusní šampaňské z domu Cattier a v současnosti nejdražší neročníkové cuvée na světě. Společnost mi na této degustaci bude dělat manželka sommeliéra. Prý si budeme dobře rozumět, alespoň na začátku, dokud budeme obě střízlivé…

Zdroje: vlastní vinotéka, internet.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 17. listopadu 2013 v 7:29 | Reagovat

No je to krásný co píšete,ale já mám ráda hlavně červené víno a stačí mi svatovavřinské ale i polosuché bílé ráa ochutnám.

2 Adriana Adriana | 26. července 2015 v 11:28 | Reagovat

Krásné..Nejlepší je, když můžete víno darovat. Mrkněte na akce a slevičky ve Vínobalu:

http://www.kuponovnik.cz/obchod/vinobal-cz

3 Majka Majka | 14. října 2015 v 0:27 | Reagovat

Nebo na http://slevovykupon.net/stores/vinobal-cz/

4 Arlenever Arlenever | E-mail | 22. července 2017 v 19:29 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

5 Davidaxows Davidaxows | E-mail | 28. července 2017 v 17:47 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетикак удалить информацию о себе  Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

6 Carolynmem Carolynmem | E-mail | 6. srpna 2017 v 14:38 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

7 Peteratoth Peteratoth | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 19:35 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

8 BethanyHyl BethanyHyl | E-mail | Web | 9. října 2017 v 2:55 | Reagovat

http://www.thisisyourage.com/story.php?title=blog-%E2%80%93-canada-drugs-24

9 ElvaGkf ElvaGkf | E-mail | 25. prosince 2017 v 21:31 | Reagovat

апрапрапр

10 PhylisJar PhylisJar | E-mail | 18. března 2018 v 16:37 | Reagovat

Hi everybody! Recently I have been fighting with a lot of personal issues. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=https://www.apolloclinic.com/online-clinic/lorazepam-bestellen-zonder-recept>this</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

11 LesaEfh LesaEfh | E-mail | 19. dubna 2018 v 20:39 | Reagovat

Hello everyone! Recently I have been dealing with a lot of challenges. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href="https://www.villeroy-boch.com/fileadmin/sites/boch/getting-off-tramadol-easy.html">getting off tramadol easy</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

12 PhylisVtr PhylisVtr | E-mail | 4. května 2018 v 20:58 | Reagovat

Oh God. I don't know what to do as I have tons of work to do next week month. Plus the university exams are getting, it will be a torture. I am already freaking out maybe I should <a href=http://www.inmobiliachile.cl/uploads/pdfs/how-long-does-it-take-for-adipex>site</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

13 PhylisRig PhylisRig | E-mail | 7. května 2018 v 4:04 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and whined about his anxiety. I totally told him to <a href=http://www.inmobiliachile.cl/uploads/pdfs/weight-loss-drug-phentermine>website</a> and deal with it.

14 LesaWvv LesaWvv | E-mail | 16. května 2018 v 20:35 | Reagovat

Hello everyone! Lately I have been fighting with a lot of Problems. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=https://www.religiouseducationcouncil.org.uk/fail/prednisone-suicide>prednisone suicide</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama