TANK MAN: neznámý rebel

6. července 2008 v 20:29 | Amor |  orgasmus dne


Včera tomu bylo 19 let od krvavých protestů na náměstí Tiananmen v Číně.

Dlužno dodat, že sametová revoluce v Československu vypukla jen o několik měsíců později a - bohužel z pohledu čínských a tibetských občanů - skončila lepším výsledkem, tedy změnila dějiny naší země.

Muž na této fotografii se stal mezinárodním hrdinou poté, co se na protest postavil tankům čínské armády a snímky obletěly svět. Nejznámější verzí se stala ta od Stuarta Franklina z agentury Magnum Photos která vzápětí vyhrála cenu World Press Photo a objevila se v časopisu Life v sérii "100 fotografií které změnily svět." Zároveň se neznámý rebel objevil v časopisu Time na seznam "100 nejvlivnějších lidí 20tého století."
Podle dostupných informací se neznámý rebel sám uprostřed ulice Chang'an Avenue, vedoucí do Zakázaného města, postavil proti frontě tanků a máváním se pokoušel je "donutit" k couvání. Když se protestanta první tank v řadě pokoušel objet, muž se mu opětovně stavěl do cesty. Když se tanky úplně zastavily, vyšplhal muž na ten čelní tank a pustil se do konverzace s řidičem. Reporty o jejím obsahu se liší, prý to bylo všechno od "Proč jste tady? Kvůli vám je v mém městě chaos", "Odjeďte, otočte se zpátky a přestaňte zabíjet naše lidi" až po jednoduché "Odjeďte." Videozáznamy poté ukazují nervózní přihlížející jak muže z tanku sundávají a mizí s ním v davu. Tanky poté pokračují v cestě na Tiananmen.
Identity protestanta i řidiče tanku jsou dodnes neznámé. Stejně tak se s jistotou neví, co se s protestujícím mužem stalo. Podle jedné verze spekulací byl tank man 14 dní poté čínskou vládou popraven a podle další je tento muž dodnes naživu a skrývá se kdesi v Číně. Podle korespondenta časopisu Newsweek který zpovídal svědky incidentu byl prý muž přímo na místě zatčen.
Čínská vláda se k incidentu příliš nevyjadřovala, ale na přímou otázku Barbary Walters v roce 1990 se jí dostalo odpovědi, že protestant nikdy nebyl nebyl popraven. V červnu roku 2006 přinesly noviny Hong Kong Apple Daily zprávu, že tank man prý dnes žije v Taiwanu.
Pokud tomu tak je, mohl by se tank man pokusit o nějaký další hrdinský kousek během olympiády v Číně. Jak jsem již na tomto blogu psal, na náměstí Tiananmen se budou konat soutěže v triatlonu a plážovém volejbalu... ano, pořád si myslím, že příští olympijské hry by se mohly konat třeba v Osvětimi.
PS: Agentura Magnum Photos je zajímavá tím, že ji vlastní samotní fotografové, kteří zároveň drží autorská práva k vlastním dílům. V roce 1998 jsem měl tu čest vidět v Chicagu retrospektivní výstavu jednoho z nejznámějších válečných fotografů světa a zakládajícího člena agentury, Roberta Capy. Za manžela si jej chtěla vzít Ingrid Bergman, matka Isabelly Rossellini, ale Capa se nechtěl stěhovat do Hollywoodu. Jejich "troubled love story" zfilmoval Alfred Hitchcock ve filmu Rear Window. Hlavní roli si zahrála Grace Kelly a film obdržel 4 nominace na Oskara.
Zdroje: Magnum Photos, BBC, wikipedia.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama