Happy Birthday: FRIDA KAHLO

6. července 2008 v 23:07 | Amor |  orgasmus dne


Tam někde na druhé straně řeky dnes slaví Frida Kahlo své 101 narozeniny.

Pro mne je to, jakoby nikdy nezemřela. Mexičani to cítí úplně stejně. Jsem pevně přesvědčen, že v hotelu Plaza Lancaster (Avenida Roberto Fulton, Tlalnepantla, Estado de México), což byla moje základna když jsem pracoval v Mexiku, dnes Fridu určitě mohutně oslavují a tequila teče proudem z fotnátny v hotelovém lobby. Reprodukce jejích obrazů tam totiž visí úplně všude (snad kromě garáže.)

Stejný pocit všudypřítomné Fridy jsem měl všude v Mexiku, ať už to bylo Acapulco, Monterrey nebo Guadalajara. Frida Kahlo je - a navždy zůstane - mexickým národním pokladem. Dodnes mám telefonní kartu na které je, jak jinak, vyobrazená reprodukce jednoho z jejích mnoha autoportrétů. Před Fridou se v Mexiku prostě neschováte…
Frida nebyla krásná žena, ale byla nesmírně zajímavá. Narodila se do židovské přistěhovalecké rodiny v Coyoacán, což je, stejně jako Tlalenepantla, předměstí (respektive součást) Ciudad de México. Po celý život trpěla nemocemi, které jí nesmírně znesnadňovaly život, ale ona si to nikdy nepřipustila. Ve svých šesti letech onemocněla dětskou obrnou, později ji postihl zadní rozštěp páteře. Obě nemoci na ní zanechaly fyzické stopy a přinášely jí nesmírnou bolest. V roce 1925 se stala obětí dopravní nehody, ve které utrpěla zlomeninu páteře, klíční kosti, několika žeberních obratů, pánve, jedenáct zlomenin pravé nohy a vykloubeninu pravé nohy a ramene. Kvůli železu zabodnutému do dutiny břišní nikdy nemohla mít děti. Následkem zmíněné autonehody prodělala 35 operací. I když se ze svých zranění zotavila a dokonce byla schopna i chodit, nikdy se nezbavila chronických bolestí, které ji provázely po zbytek jejího života. Často kvůli nim pobývala dlouhé měsíce v nemocnicích.
Malovat začala z nudy v době, kdy byla upoutána na nemocniční lůžko a hýbat mohla jen rukama. V té době se zaměřila hlavně na své slavné autoportréty s vysvětlením: "I paint myself because I am often alone and I am the subject I know best."
Díky svým osobním zkušenostem, včetně manželského vztahu s Diego Riverou, několika potratech a nesčetných operacích jsou dnes její díla charakteristikována jako symbolické portéty fyzických a psychických ran které za svůj život utrpěla. Aneb jak sama říkala: "I never painted dreams. I painted my own reality."
I přes všechny životní útrapy si Frida svůj život dokázala užít. Setkání se slavným malířem Diego Riverou se jí stalo osudným. I když byli oba prudké povahy a během svého vztahu si byli často nevěrní, existoval mezi nimi el amor verdadero. Oba na sebe neskutečně žárlili a v jeden moment se dokonce rozvedli… jen proto, aby se zase vzali.
Frida zemřela v 13.června 1954 v době, kdy už byla opravdu těžce nemocná a pár dní před smrtí si do deníku zapsala: "I hope the exit is joyful - and I hope never to return - Frida."
Ve své autobiografii později Diego Rivera napsal, že den kdy Frida zemřela byl nejtragičtějším dnem v jeho životě s poznámkou, že si uvědomil příliš pozdě fakt, že nejúžasnější část jeho života byla naplněná láskou k Fridě.
Ačkoli nebyla Frida Kahlo nikdy klasickou krasavicí, pro mne navždy zůstává mexickou femme fatale a trvalou vzpomínkou na můj život v Mexiku.
R.I.P. Frida
XXX Amor
Zdroje: wikipedia, internet.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama