We wanna get LOADED and we wanna HAVE GOOD TIME!

22. června 2008 v 5:11 | Amor |  orgasmus dne

... and yeah, that's what we're going to do!

Když Bobby Gillespie s Primal Scream natočili legendární desku Screamadelica, psal se rok 1991 (v ČR zrovna vydali Mňága a Žďorp svoje první album) a Bobbymu bylo tehdy 29 let. Dnes je mu přesně 46.
Screamadelica - Movin' On Up

Bobby Gillespie není na skotské rockové scéně žádným nováčkem, začínal totiž jako bubeník u neméně legendárních The Jesus and Mary Chain. Ne, že by na bicí uměl nějak obzvlášť dobře hrát, ale mlátil do toho ve stoje - což byla póza okoukaná od bubeníka Velvet Underground - a jeho jednoduchý neprofesionální styl kapele, která byla zaměřená na kytarové feedbacky, nijak neubližoval.
The Jesus and Mary Chain with Hope Sandoval - Sometimes Always
V roce 1985 kdy s The Jesus and Mary Chain vydal jejich oceňované album Psychocandy už ale Bobby nahrával s Primal Sream. Akorát, že o nich nikdo nevěděl až do konce 80tých let, kdy Británii zachvátila horečka jménem "acid house" a Bobby se seznámil s DJ Andy Weatherallem (poznámka autora: nejlepšího producenta taneční muziky na světě včera, dnes i zítra a navždy.)
The Sabres of Pradise - Smokebelch II by Andy Weatherall
Na albu Screamadelica už s Primal Scream spolupracoval nejen Andy Weatherall, ale i bývalý producent Stones a hlavní producent The Orb Jimmy Miller.
Nemá cenu vymýšlet popis muziky kterou na albu Screamadelica všichni výše uvedení namixovali, takže zde doslovná citace z Wikipedie:
"The resulting album was a kaleidoscopic, neo-psychedelic fusion of dance, dub, techno, acid house, pop, and rock, and it was greeted with rapturous reviews in the U.K. Released in the spring of 1991, Screamadelica also marked an important moment in British pop in the '90s, helping to bring techno and house into the mainstream. The album was a massive success, winning the first Mercury Music Prize in 1992."
Screamadelica - Loaded (částeně filmováno v Praze)
Screamadelica - Higher Than The Sun (typický zvuk Andy Watheralla)
V roce 1994 vydali Primal Scream o něco rockovější album Give Out But Dont' Give Up, na kterém se objevily hity Rocks a Jailbird a singl z alba se objevil na soundtracku k filmu Traninspotting.
Give Out But Dont' Give Up - Rocks
Give Out But Dont' Give Up - Jailbird
Od té doby jsem o Primal Scream a Bobbym tak trochu ztratil přehled (akorát vím, že se konečně oženil), ale zato dodnes pravidelně poslouchám úžasnou Hope Sandoval, alias Mazzy Star.
Mazzy Star - Fade Into You
Ale zpátky k Bobbymu...
Many happy returns, Bobby... a díky za Primal Scream, The Jesus and Mary Chain, Trainspotting, Mazzy Star i spolupráci s The Orb a hlavně Andy Weatherallem na jedné z nejlepších desek 20tého století - Screamadelica.
XXX Amor.
Zdroje: Wikipedia, youtube, internet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama