Jon & Jason: Ti nejlepší patří K SOBĚ

25. května 2008 v 0:00 | Amor |  foreigner orgasm


Ne, teď fakt nemluvím o žádném párečku buzniček, ale o v současnosti nejlépe sehrané baseballové dvojce Jon Lester a Jason Varitek hrající MLB v dresu Boston Red Sox.

Baseball je úžasný sport, jediná kolektivní hra, ve které jsou stejně důležité individuální výkony každého hráče - pálkaře v útoku, stejně tak jako týmová spolupráce bránícího týmu v poli. Obecné pravidlo sice říká, že baseballové zápasy vyhrávají především nadhazovači, ale pravda je taková, že bez pefektní spolupráce se zadákem nemá ani sebelepší nadhazovač šanci na úspěch.

Včera v noci jsem zas úplně náhodou v televizi stihl plný záznam utkání české baseballové extraligy mezi Altron Krč a Tempo Tegola (7:3). Spolupráce nadhazovače Jonáka se zadákem Barriosem mi tak trochu připomněla právě dvojici Jon & Jason.
Zatímco minulý týden prohrála Tegola s Krčí jen těsně 3:4, tento zápas byl o něčem úplně jiném, alespoň od momentu kdy ve čtvrté směně (za stavu 3:4) vystřídala Krč nadhazovače a Jonák s Barriosem (zadákem a mimochodem taktéž letos zatím statisticky nejlepším pálkařem ligy) až do konce zápasu nepustili Tegolu k žádnému dalšímu bodu.
Nebyl to samozřejmě zápas, kterému se říká "no-hitting game", tedy zápas ve kterém nadhazovač za asistence týmu v poli nepovolí pálkařům jediný úspěšný odpal, kterým by se běžci dostali na mety bez chyby v bránícího týmu v poli. Takový zápas se letos v MLB povedl zatím právě jen Jonu Lesterovi, 24letému levorukému nadhazovači Red Sox a to 19.května v utkání proti Kansas City Royals. K výhře 7:0 Jonovi pomohly nejen jeho perfektní nadhozy, ale taktéž skvělá hra spoluhráčů v poli a zejména bezchybná spolupráce se zadákem Jasonem Varitekem.
Jon Lester možná není nejlepší nadhazovač v historii MLB, ale určitě je jednou z nejzajímavějších postav profesionálního sportu současnosti. V roce 2002 byl draftován týmem Red Sox na post "starting pitcher", tedy nadhazovače který hraje od úvodu zápasu (a často v něm zůstává tak dlouho jak je to možné ve smyslu jeho výkonu a vývoje zápasu, únavy ze hry nebo taktiky týmu v danou chvíli) pro nižší AA ligu, ve které se v roce 2005 se stal držitelem ligového rekordu 163 "strike-outs" (tedy vyřazení pálkaře nadhozy) s nejlepším ligovým skore ERA 2.61 kterého obvykle dosahují jen nejlepší nadhazovači MLB. Pro Red Sox se stal tak důležitým, že jej v roce 2004 odmítli zahrnout jako součást výměny za Alexe Rodrigueze a stejně tak při podobném obchodě s Florida Marlins, kdy byl centrem obchodu Josh Beckett.
Když jej v roce 2006 konečně povolali do MLB týmu, debutoval s výsledky ERA 4.76 v odehraných 81 směnách. Jenže v tom samém roce byla Jonovi diagnostikována rakovina lymfatických uzlin a namísto útoku na hlavního nadhazovače Red Sox musel bojovat o svůj život.
Po úspěšné léčebě se Jon v roce 2007 vrátil na soupisku Red Sox a to přímo do zápasu který rozhodl o vítězství Red Sox ve World Series. Odehrál tehdy 5 a půl směny ve kterých povolil pouze 3 odpaly, 3 mety zdarma a zároveň vyřadil 3 útočníky přímo na pálce. Stal se teprve třetím nadhazovačem v historii World Series, kterému se něco takového povedlo.
Ve stejném roce se opět stal předmětem kontroverzní a nepovedené výměny Johana Santany z Minnesoty při které se Red Sox odmítli Jona Lestera vzdát. Nadhazovač se svému týmu letos odměnil právě výše zmíněným prvním "no-hitting game". Tento úspěch by se Jonovi ovšem nepovedl bez pomoci spoluhráčů v obraně a zejména bez perfektní spolupráci se zadákem Jasonem Varitekem.
Jon lester háže levou rukou záludné a nepředvídatelné nadhozy z nízkého tříčtvrtečního ramenního úhlu. V repertoáru má rychlé i pomalé nadhozy stylem "4-seam fastball" (cca 152km/hod), "cut fastball" (cca 143km/hod), "slider" (cca 128km/hod) anebo "changeup" a "good curveball" (cca 125km/hod).
Jason Varitek je 36ti letý kapitán týmu Red Sox za který hraje od roku 1997 a ve kterém prožil celou svoji kariéru. Dvakrát vyhrál světovou sérii, dvakrát obdržel trofej pro nejlepšího zadáka MLB a jako jediný ze dvou hráčů baseballu v historii tohoto sportu se zúčastnil mistrovství světa, Little League World Series, národního finále College World Series i finále World Series. Zároveň je jediným hráčem v historii který zahrál i na mistrovství světa baseballu, turnaji World Baseball Classic a na olympijských hrách. Dvakrát se taktéž dostal do All-Stars výběru MBL (2003 a 2005.)
V roce 2006 dosáhl v dresu Red Sox rekordu 1000 odehraných zápasů coby zadák a za to dostal cenu Carltona Fiska, jehož vlastní rekord překonal a zároveň cenu Red Sox Heart and Hustle místní Asociace baseballových veteránů.
Největším úspěchem Jasona dodnes zůstává jeho rekord jediného zadáka v historii MLB který odehrál 4 "no-hitting games" s těmito nadhazovači: Hideo Nomo (2001), Derek Lowe (2002), Clay Buchholz (2007) a Jon Lester (2008). Jako střídající pálkař pálí oběma rukama s průměrem .268 a 154 "homeruns."
Zdroje: Wikipedia a internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama